A 10. alkalommal megrendezett gálát John Bailey, az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) elnöke nyitotta meg a Ray Dolby Bálteremben.
Köszöntőjében Bailey megemlékezett a kaliforniai tűzvész áldozatairól. "Sok ezer amerikai honfitársunk vált otthontalanná, csaknem 1400 ember holléte még mindig ismeretlen" - mondta Bailey, hozzátéve, az akadémia saját történelmének egy része is a lángok martalékává vált a kaliforniai Paramount Ranch leégésével.
A gálavacsorát megelőző vörös szőnyeges felvonulást is jelentősen lerövidítették a szervezők a tűzvészre való tekintettel.
Cicely Tysont 1973-ban jelölték Oscar-díjra a Csibész című film női főszereplőjeként nyújtott alakításáért. További ismert filmjei között van a Sült, zöld paradicsom és A segítség is. A 93 éves színésznőt Ava DuVernay rendező köszöntötte a megjelentek előtt.
Beszédében Tyson felidézte a pillanatot, amikor John Bailey telefonon elmondta neki, hogy Oscar-díjat kap életművéért. "Meg sem tudtam szólalni, és meg kell mondjam, nem tudok még egy olyan alkalmat felidézni, amikor egy információ így előhozta volna belőlem a Niagara-vízesést. Csak sírtam, sírtam és sírtam" - emlékezett vissza a színésznő.
A 86 éves Lalo Schifrint Clint Eastwood méltatta, majd a páros rövid eszmecserét folytatott a színpadon közös szenvedélyükről, a jazzről. A hatszor is Oscar-díjra jelölt zeneszerző Argentínából származik. Mielőtt az ötvenes években Buenos Airesben filmzenéket kezdett volna komponálni, Franciaországban tanult klasszikus zenét és jazzt. Több mint száz film zenéjét szerezte, neki köszönhető a Mission: Impossible alapmotívuma is.
Marvin Levy, akit Tom Hanks köszöntött vasárnap este a színpadon, az MGM stúdiónál kezdett dolgozni New Yorkban, majd Hollywoodban a Columbiánál folytatta pályáját, ahol olyan filmekkel foglalkozott, mint A mélység vagy a Kramer kontra Kramer. A Harmadik típusú találkozások forgatása, 1977 óta képviseli Steven Spielberget, az Amblin Entertainment, a DreamWorks és az Amblin Partners produkciós cégekben is dolgozott. Ő az első filmipari sajtószóvivő, aki Oscar-életműdíjat kapott.
A filmszakma legkiválóbb producereit elismerő Irving G. Thalberg-díjat a Kathleen Kennedy-Frank Marshall producerházaspár vehette át, akiket régi jó barátjuk és kollégájuk, Steven Spielberg köszöntött a színpadon.
Kennedy és Marshall számos olyan film producere volt, amelyet Spielberg rendezett. Az elveszett frigyláda fosztogatói producereként Marshall Oscar-jelölt lett. Kennedy, akit az E.T. - A földönkívüli, a Hadak útján és a Lincoln című filmekért jelöltek Oscarra, az első nő, aki elnyerte az 1937-ben alapított Thalberg-díjat.
Beszédében a producer elmondta, nagyon büszke rá, hogy első nőként veheti át az elismerést, ám nem ő az első és biztosan nem is az utolsó nő, aki kiérdemelte azt.
Kennedy jelenleg a Lucasfilm elnöke, felügyeli a Star Wars-filmeket, Marshall pedig legutóbb egyebek között a Jurassic World: Bukott birodalom című kasszasiker producere volt.
Az idei Oscar-szezon életműdíjainak átadása után az amerikai filmakadémia 2019. január 22-én hozza nyilvánosságra az Oscar-jelöltek listáját, a díjátadó ceremóniát pedig február 24-én tartják Los Angelesben.