Sokba kerülsz egy cégnek
Sokan ebbe bele sem gondolnak. Ott dolgoztam egy hónapig, tehát jár nekem a pénz. Ez igaz lehet. De nézd meg a cég szemszögéből.
Kifizeti utánad a járulékokat. Nagyjából azt mondhatjuk amennyit fizet neked, annyit fizet utána az államnak. Emellett minden termékből vagy szolgáltatásból amit elad, kifizet minimum 25%+(minimum)10%-ot. Tehát a fennmaradó 65%-ból ki kell fizetnie téged, utánad az adót, és a termék előállításának a költségeit: alapanyag, rezsik, reklám, és így tovább. De ez még nem minden. Például szabadságot is kell adnia neked. Minél idősebb, vagy annál több szabadság jár a törvény szerint. És ameddig nem dolgozol addig is fizetnie kell téged.
Szóval egy vállalatnak ezerszer meg kell gondolnia, hogy alkalmaz-e vagy sem. Hiszen a saját fizetésedet, az adókat és még a vállalat hasznát is ki kell termelned egy személyben. Vagyis egy cég azt az embert fogja alkalmazni, aki szerinte a legkevesebb kockázattal jár számára. De vágjunk bele!
Indulhat az álláskeresés!
Elsőnek azt fogjuk csinálni ami bevált. Elővesszük a papírod. Kiválogatjuk mi az, amivel kapcsoltban állást kaphatsz. Ezután önéletrajzot írunk minden témára.
Igen, jól érted: nem egy önéletrajzot használunk mindenre. Más állások estén mások a követelmények. Ez az oka. Szóval megcsinálod ezeket az önéletrajzokat és folyamatosan küldöd és szórod, több száz, több ezer helyre. Ha elfogytak a helyek újraküldöd azokra ahová már küldtél.
Ha érdekes az önéletrajzod szóba fognak veled állni. Mert ők is emberek és kíváncsiak.
Az önéletrajz célja, hogy elérj egy személyes találkozást
Tehát az önéletrajznak egyszerűnek kell lennie. Legyen átlátható, világos. Ne legyen benne helyesírási hiba (nézesd át), és a fotón, ami rajta van nézz jól ki. Mindig tegyél mellé kísérő levelet (néha motivációs levélnek hívják), ahol szóban leírod, hogy ki vagy, milyen vagy miért akarod ezt az állást és miért lennél rá alkalmas. Alapvetően ez az, ami életre kelti az önéletrajzodat. A célja, hogy aki olvassa meg akarjon ismerni.
A találkozás célja, hogy visszahívjanak
Akkor fognak próbamunkára behívni, ha meg tudod győzni a céget, hogy megéri veled dolgozni. Ehhez csak annyi kell, hogy az ő szemszögükből nézed a dolgokat és megpróbálod elérni, hogy hasznos legyél a számukra. Emellett úgy kell kinézned, úgy kell viselkedned, hogy el tudjanak képzelni, amint az adott munkát végzed. Nem az a cél, hogy a saját szemszögedből nézd a dolgot. Egyszerűen azokat a kérdéseket tedd fel nekik, amiket te kérdeznél meg egy alkalmazottól, ha felakarnád venni a cégedbe dolgozni.
Például egy tipikus alkalmazott ezt kérdezi: "És itt a fizetésen felül milyen juttatások vannak?" vagy "Fizetik a bérletemet?"
Azonban a cég szempontjából ez már rosszul kezdődik. A helyes kérdés ez: "Mi az amit elvárnak tőlem a munkám során, mit kell pontosan tennem ahhoz, hogy elégedettek legyenek a munkámmal?"
Elég nyilvánvaló a különbség. Csak figyelj, és nézd a cég érdekeit. Ne panaszkodj se a régi munkahelyedre, se az anyagi helyzetedre. Ne próbálj sajnálatot ébreszteni. Egy cégnek nem kolonc kell, hanem egy tetterős lelkes ember, akivel mindenki jól jár. Szóval tudd meg, hogy mit várnak el tőled és nyújtsd azt.
8 órában bejelentett munkakereső
Az álláskeresés gyakran nem könnyű. Ahogy a munka estében is, sok-sok visszautasítást kaphatsz mielőtt sikeres leszel. DE! Ha munkanélküli vagy van időd. És ilyenkor úgy kell viselkedned, mintha állásban lennél. Te most napi 8 órában bejelentett munkakereső vagy. Ez nehéz lehet, ha nem szoktál hozzá, hogy önállóan dolgoz. De akkor is, napi 8 órában ezt kell csinálnod. És így végül megkapod azt az állást.
Ha nem vesznek fel tudd meg miért nem, és javíts magadon. Ne fogadj el olyan válaszokat, hogy túlkoros, vagy túlképzett vagy. Ezek kifogások. Tudd meg az igazi okot és fejlődj. Ha aszerint jársz el ahogy mondtam, biztosan lesz állásod. Már csak egy feladatod van ezután.
Tartsd meg az állásod!
Elsőnek mutatkozz be mindenkinek. Tudják, hogy ott vagy és hogy ki vagy. Utána tudd meg, mit várnak el tőled. Ezután nyújtsd azt a legjobb tudásod szerint. Ne csak azzal foglalkozz, hogy a vezetőség mit vár el. Tudd meg a munkatársaidtól is, hogy az ő munkájukat hogyan segítheted. Tegyél meg mindent ennek az érdekében.
Azon múlik, hogy holnap lesz-e állásod, hogy a cég amiben dolgozol sikeres lesz-e vagy sem. Ezért tegyél meg mindent, hogy a legtöbbet segítsd a céged. Védd minden áron, ne hagyd, hogy támadják, vagy más munkatársak tönkre tegyék.
Az a munkatárs, aki lopja, pazarolja a cég készleteit, vagy hanyagul végzi a munkáját, soha nem jön rá arra, hogy a munkaadójának a gyengítésével a saját torkát vágja el. Ha a cég csődbe megy, neki sem lesz állása. Szóval te ne legyél ilyen és ezt ne tűrd el mástól sem.
Ha így teszel, sokáig lesz állásod, és ameddig a cég áll egyetlen leépítés miatt sem kell majd aggódnod. Az ilyen emberekre mindig szükség van.
Forrás: 1ev.h