Balog Zoltán közölte, hogy nyílt és meghívásos pályázatok szerepelnek a kiírásban. Felidézte, hogy a program 2008-ban, egy másik kormány alatt indult. Ugyanakkor szavai szerint nincs, aki támadja a kezdeményezést: ötpárti egyetértéssel fogadták el tíz éve azt a határozatot, amely elindította.
A jelenlegi kormány jobbá tette a programot, amely Kárpát-medenceivé vált - mondta a miniszter, kijelentve: a magyar tehetség akkor is magyar tehetség, ha Kolozsváron vagy Beregszászon született.
Az, hogy többen vagyunk, nem hátrány, hanem előny - fogalmazott. Megjegyezte, hogy ma már egységes Kárpát-medencei magyar felsőoktatási térről lehet beszélni.
Balog Zoltán felidézte, hogy míg 2010-ben nagyjából 50 ezren ajánlották fel adójuk "második 1 százalékát" tehetséggondozásra, ez a szám 2017-re 350 ezerre nőtt.
Tíz év alatt 15,5 milliárd forintot fordítottak a programra, amely 3,5 millió fiatalt érintett - fűzte hozzá.
"Célunk az, hogy Közép-Európa szürkeállománya egy új Szilikon-völgy legyen" - fogalmazott.
Közölte: 2013-2014 környékén arról hoztak döntést, hogy ne csak szűken vett oktatási ügy legyen a tehetségtámogatás, ha már úgyis egyszerre foglalkozik a tárca egyebek mellett a szociális kérdésekkel, a kultúrával és a sporttal is.
Mindenki tehetséges valamiben, mindenkiben érdemes megtalálni az értéket - hangsúlyozta Balog Zoltán.
Az egyik legsikeresebb pályázatnak a Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíjat nevezte, amelyre 2018-ban már csaknem 350 millió forintot fordítanak, 50 millióval többet, mint korábban.
A miniszter kiemelte, hogy fontos kapcsolatban maradni a tehetségekkel, érzékeltetni velük, hogy azért fektet beléjük a magyar állam, mert értékesnek tartja őket. A tehetséggondozás árnyoldalának nevezte, hogy különböző televíziós műsorok "felkapják", utána azonban "ejtik" a fiatalokat, amiből tragikus sorsok származhatnak. Pozitív ellenpéldaként említette ugyanakkor a közszolgálati tévé bizonyos vetélkedőit, például a Fölszállott a pávát.
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára hangoztatta, hogy Magyarország nemzetközi összehasonlításban kiemelkedően gazdag tehetségekben.
A tehetség fontos, önmagában azonban nem elég: ha a fiatal nem teszi hozzá a szorgalmat, a munkát, akkor nem jut majd egyről a kettőre - jegyezte meg.
Nemcsak sikerek vannak, hanem rengeteg a kudarc is, és fontos, hogy ezekben a pillanatokban a felnőttek segítsenek talpra állni a gyerekeknek. Higgyenek bennük, és mutassák meg nekik, ha kitartanak, túljutnak a nehéz pillanatokon - közölte.
Kormányzati oldalról sok a feladat Novák Katalin szerint. Meg kell találni a tehetséges fiatalokat, fel kell bennük ébreszteni az érdeklődést az iránt, amiben ügyesek, és ha egyszer "megfogták a kezüket", akkor nem szabad azt elengedni egyik percről a másikra, hiszen a tehetség kibontakozásához hosszú időre van szükség.
Könnyebb ott támogatni a tehetségeket, ahol összefogás, nemzeti közös szándék áll az ügy mögött; talán ezt fejezi ki, hogy a személyi jövedelemadó 1 százalékával is lehet segíteni az ifjakat - mondta az államtitkár, megjegyezve: sokan gondolják úgy, hogy ez megfelelő befektetés.
Fontos, hogy családi összefogás segítse a tehetségeket - tette hozzá.
Egy tehetséges gyermek áldás, nevelése ugyanakkor rengeteg lemondással is jár. A kormány az anyagi forrásokat próbálja kiegészíteni - fűzte hozzá.
Novák Katalin arra kérte az embereket, hogy a jövőben is támogassák a Nemzeti Tehetség Programot.