Emléktáblát avattak Bencsik Sándor gitárosnak Újbudán

Emléktáblát avattak Bencsik Sándornak, a P. Mobil, a P. Box és a Beatrice harminc évvel ezelőtt elhunyt gitárosának pénteken Újbudán. A zenész a Lecke utcai házban két évtizeden át, 1967-től 1987-ig élt és alkotott.

"A magyar rockzene történetében ő volt a csúcskategória, olyan művek születtek közreműködésével, mint a Honfoglalás rockszvit. Élete a kommunista diktatúra minden sajátosságát magán hordozta. Ő volt az üldözött, a tiltott, a renitens, akit le kellett járatni, akire besúgót állítottak, de életműve teljes" - mondta az eseményen Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.

A fideszes politikus kitért arra, hogy Bencsik "Samu" mindössze 35 évet élt és tragikus körülmények között halt meg 1987-ben egy ausztriai menekülttáborban. Schuster Lórántot idézve hangsúlyozta, hogy Bencsik angolul gitározott és magyarul halt meg.

MTI Fotó: Kovács TamásMTI Fotó: Kovács Tamás

Németh Zsolt fontosnak nevezte, hogy a magyar rockzene rendszerváltás előtti történetét azok írják meg, akik a tűrt és tiltott dolgokkal szembesültek, nem pedig azok, akik akkor e kategóriákat felállították és még ma is szerephez akarnak jutni. A bizottsági elnök megjegyezte: újra áll az Ifipark, ahol Bencsik sokszor fellépett, és ma ahhoz kell hozzásegíteni a fiatalokat, hogy támogassák a szabadság ügyét, ami Bencsiknek is annyira fontos volt.

Schuster Lóránt kiemelte: Bencsik zenéje tovább él, a Kárpát-medencében több mint négyszáz zenekar játssza a P. Mobil számait. Mint felidézte, Bencsik úgy került 1973-ban a P. Mobilba, hogy az első próbán öt percet szólózott Rory Gallagher Same Old Story című számára.

"Már velünk volt a P. Mobil első koncertjén 1973-ban a diósgyőri popfesztiválon, később ő írta a Miskolc című szám nagyszerű refrénjét, miután az elsőt visszadobtam. Számos CD-n és DVD-n szerepel, amelyet az elmúlt években a zenekar archívumát feldolgozva megjelentettünk, remélem, a sorozatot folytatni tudom" - fejtette ki Schuster Lóránt.

Molnár László, Újbuda alpolgármestere arról beszélt, hogy a XI. kerületben az elmúlt időszakban a kultúra számos olyan szereplőjének állítottak emléktáblát, aki itt élt és alkotott. Hozzátette: Bencsik nehéz életutat járt be, amely sajnos nem tudott teljes egészében kiteljesedni.

Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) elnökhelyettese leszögezte: nemcsak Bencsik munkásságának, zenéjének állítanak emléket, hanem mindazoknak, akik nem teljesedhettek ki, nem futhatták be a pályájukat a kommunista diktatúra körülményei között.

Az emléktáblát Újbuda Önkormányzata és a NEB állította, Molnár László és Máthé Áron közösen leplezte le. Az eseményen jelen voltak és koszorút helyeztek el Bencsik Sándor egykori zenekarainak élő tagjai, a gitáros tisztelői, családtagjai. A P. Mobil két tagja, Baranyi László és Szebelédi Zsolt Bencsik "Samu" emlékére előadott három számot, köztük a Kétforintos dalt.

Bencsik Sándor (1952-1987) hét éven át gitározott a magyarországi hard rock zene alapcsapatában, a P. Mobilban, majd három lemezt készített a P. Boxszal.

Legfrissebb