Így beszéljünk a pénzről állásinterjún

Az álláspályázat megkerülhetetlen kérdése a pénz. Valaki szégyenlősen, valaki magabiztosan, valaki tanácstalanul közelít a kérdéshez. Pályakezdőként ráadásul még rutintalanok is vagyunk. Néhány tanács, hogy jól jöjjünk ki ebből a helyzetből.

Az első munkahely megtalálásakor több szempont alapján történik a választás. A bankszámlára hónap elején átutalt nettó bér fontos elem a fejlődési lehetőség, az elvégzendő feladatok minősége és a munkahelyi környezet mellett. Éppen ezért még az első állásinterjúk előtt mérjük fel körülbelül mekkora bérre lehet számítani.

Információgyűjtés minden forrásból

Azért is fontos az információgyűjtés, mert a pályakezdők hajlamosak túlértékelni képességeiket és a valóságtól elrugaszkodott fizetési igénnyel előállni. Aztán az első kudarcélmények után csökkentik igényeiket.

Hogy történik mindez a gyakorlatban? Megkérdezhetünk már dolgozó ismerősöket, barátokat, a szülők ismeretségi köréből valakit. Kitölthetünk internetes bérteszteket, felhívhatunk fejvadászokat, böngészhetünk újságcikkekben.

A személyes információgyűjtés egyik hatékony terepe a felsőoktatási állásbörze. A standoknál ne a pénzzel kezdjük a bemutatkozást, mert ez kifejezetten rosszul veszi ki magát, de a beszélgetés végén megkérdezhetjük, pályakezdőként körülbelül mekkora bruttó összeggel lehet kalkulálni. Ha nem adnak választ, lehet nagyságrendileg kérdezni.

Nem vagyunk alku helyzetben

Nem árt azonban azzal is tisztában lenni, pályakezdőként nem vagyunk olyan helyzetben, hogy diktálhassunk. Ezt csak akkor tehetjük meg, ha valami olyat tudunk, amit nem lehet vagy csak nagyon nehezen lehet megszerezni a piacon. Mindazonáltal főként multi cégeknél van egy 20-30 százalékos játéktere a HR-osztálynak a pályakezdői fizetésekre.

Okos kérdések a fizetésről

Ügyeljünk arra, hogy állásinterjún ne mi hozzuk szóba a fizetést. Ha azonban már a harmadik interjúkörön is túl vagyunk és még mindig nem került szóba a kérdés, finoman rákérdezhetünk. Elképzelhető, hogy az interjúztató nem rutinos és elfelejtette megkérdezni. Ha már a fizetésről esik szó, okos kérdésekkel jelezhetjük felkészültségünket. Például ilyenekkel: Ha a vezető mond egy összeget, de nem teszi hozzá, hogy bruttó vagy nettó az ajánlat, kérdezzünk rá.

További kérdések: Munkaszerződéssel, hivatalosan ennyi a fizetés vagy más formában történik az alkalmazás? Mennyi az alapfizetés és a teljesítményfüggő mozgóbér aránya? Mikor történik a mozgóbér fizetése: havonta vagy ritkábban? Vannak-e béren kívüli juttatások?

Pályakezdőknél ritkább eset, de előfordulhat, hogy nekünk kell összeget mondani. Ilyenkor mondjuk határozottan az interjúztató szemébe nézve a kért bruttó összeget. Érdemes 10-15 százalékkal többet mondani a reméltnél, hogy engedhessünk az összegből és a munkáltató is győztesnek érezze magát.

„Mennyire fontos a fizetés?"

A pénz előkerül más formában is a szóbeli megmérettetésen. Főként akkor, amikor a belső motivációinkról tudakozódnak. Például így: „Mennyire fontos önnek a fizetés?" A munkaadó nem szereti azt a dolgozót, főleg fiatalt, akit csak a pénz, ezen belül is saját fizetése motivál. Sokkal jobb benyomást kelt az, aki azt mondja, fontos, mert ebből lehet megélni, de a munka érdekessége, a szakmai és képességbeli fejlődési lehetőség még fontosabb. Az utóbbi évtizedben már gyakran HR-eseknek, vagy emberi erőforrás menedzsereknek is nevezett személyzetisek sokkal szívesebben vesznek fel olyan pályázót, akinek a szemében látják a csillogást, a munka iránti lelkesedést, mint a pénz által motiváltakat.

Forrás: felvi.hu

Legfrissebb