"Szívet és fület gyönyörködtető, amikor különböző kultúrákból érkezett zenészek játszanak velünk. Olyan színeket csillogtatnak ki évtizedek óta játszott dalainkból, amilyeneket nem is gondoltunk volna, hogy benne vannak" - mondta Bornai Tibor, a KFT billentyűse, énekese az MTI-nek.
Zhang Yu (Csang Jü) Carolyn kínai koloratúrszopránt a hazai operaközönség A varázsfuvolában, a Traviatában vagy a Turandotban láthatta. "Többször fellépett a tavaly elhunyt Somló Tamás koncertjein, onnan ismerem." Szofia Lampropulu virtuóz görög kanunjátékos és zeneszerző Európában és az Egyesült Államokban is koncertezett, Magyarországon például Sebestyén Mártával. Said Tichiti marokkói zenész a Chalaban együttes tagja, ő tette ismertté Magyarországon a gnawát, az ősi, szakrális, transz-zenei formát.
A KFT tavaly ősszel az A38 hajón már sikeres koncertet adott külföldiek közreműködésével, Szofia Lampropulu mellett akkor a guineai-szenegáli Cheik Ibrahima Fall és az ecuadori Alex Vivas volt velük.
Bornai Tibor elmondta: most a Müpában, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben minden meghívott előad valamit szólóban és a KFT-vel együtt is. Zhang Yu Carolyn egy különleges kínai hangszeren, a kucsenen fog játszani a Tea című dalban és természetesen ő fogja énekelni a Bál az Operában operabetétjét. Szofia Lampropulu A Fodrász és a Hókirály című dalba száll be, Said Tichitit pedig a Milyen kegyetlen a szerelembe, valamint a Balatoni nyárba hangszerelték bele. "A végén természetesen lesz egy közös búcsúdal is".
"Szeretném, ha az ilyen jellegű koncertjeinknek lenne folytatása, beleszerettünk abba, hogy bejön egy ember a próbára, és egyszer csak a dalunk átalakul. Nem unjuk a számainkat, de az új színek pozitív töltetet adnak nekünk" - jegyezte meg a zenész.
Hozzátette, hogy a KFT a kezdetektől törekedett arra, hogy ne ismételje önmagát a koncertjein.
"Az induláskor, 36 évvel ezelőtt azért kellett kitalálni valamit, mert nem volt elég számunk, így a fellépéseinket vicces versbetétekkel egészítettük ki. Később jöttek a színházszerű jelenetek a számok között, majd az olyan, nagyobb szabású estek, amilyen 1996-ban a Bál az Interneten koncert volt vagy 2014-ben a Bál az Operában a Magyar Állami Operaházban" - sorolta Bornai Tibor.
Megjegyezte, hogy az alapműsorukon is minden évben változtatnak, csiszolnak, hiszen nagyon sok számból tudnak válogatni. Persze a Balatoni nyár, az Afrika és még néhány másik sláger soha nem hiányozhat, mert a közönség ezeket mindig hallani akarja.
A KFT tíz évvel ezelőtt lépett fel legutóbb a Müpában (akkor is a Hey, June! sorozatban), és jövőre lesz tíz éve annak, hogy a zenekar eddigi utolsó stúdióalbuma, A bábu visszavág megjelent. "Elképzelhető, hogy csinálunk még lemezt, de ennek jelenleg nem látom jelét, és azt sem tudom, milyen formátumban adhatnánk közre új anyagot".
A Müpa Hey, June! idei szériájában eddig az Európa Kiadó, Szeder és a Qualitons lépett fel, 19-én a Jónás Vera Experiment fog játszani, 20-án pedig a KFT zárja a sort. Az együttes idén nyáron több fesztiválon zenél, köztük a soproni VOLT-on július 1-jén.
Az 1981 óta működő KFT (Laár András - ének, gitár; Bornai Tibor - billentyűs hangszerek, ének; II. Lengyelfi Miklós - bőgő, basszusgitár; Márton András - dob) eddig tizenegy stúdióalbumot készített, fellépett például az Egyesült Államokban, valamint Kubában. Dalaikra a fanyar humor, a meglepő zenei megoldások jellemzőek.